האינטרנט של היום הוא הרחוב של פעם

נניח לרגע שהאינטרנט טרם הגיע למשתמשים הביתיים, איך היו ילדינו מעבירים את היום? אולי צופים בטלוויזיה, אולי קוראים ספרים, מה שבטוח זה שבחלק מהיום הם היו יוצאים לשחק בחוץ. עכשיו כשהם בחוץ, איפה הם מסתובבים? ליד הבית, בגן המשחקים הקרוב, אך בוודאי לא מvirtual-realityעבר לכך. אם הילדים שלכם בחוץ עכשיו, אתם לא "מסכימים להם"  ללכת לאן שיירצו ולהסתובב בלי השגחה בכל מיני מקומות שאינם מוכרים להם, נכון? וברור שהסברתם להם שאם ניגש אליהם מישהו זר עליהם להתרחק ולא לדבר איתו, נכון?

עכשיו נחזור למציאות שלנו בה ברוב הבתים יש מחשב ואינטנרנט, היום המרחב הוירטואלי הוא המרחב האינסופי בו הילדים שלנו מסתובבים שעות רבות מהיום. המרחב הוירטואלי עבור הרבה ילדים הוא מה שהיה הרחוב של פעם עבורנו. היתרונות והחשיבות של המדיום הזה ברורות לכולנו. לכן אנו נעסוק בסכנות המצויות בו ובאופנים שבהם נוכל להגן על ילדינו שלא יילכו לאיבוד בתוך שטף המידע האינסופי שנגיש להם, ואיך הם יכולים להתגונן מפני הסכנות שאליהן הם חשופים באינטרנט. היום נעסוק בחשיבות של הקניית הרגלי גלישה.

דבר ראשון על ההורים להחליט (אם הילדים בוגרים אפשר יחד איתם) על מדיניות הגלישה בבית:

  • כמה זמן ביום אפשר לגלוש.
  • מה מידת הגישה לאינטרנט: מחשב אחד בבית, מחשב/סמארטפון לכל ילד.
  • לאיזה צורך מותר להיכנס לרשת: לימודי, משחקים, רשתות חברתיות, צפייה בסרטים וכו'.
  • אם כן סרטים וכן משחקים: איזה סוג?

טיפ חשוב בהקשר זה: להסביר לילדים את החשיבות של שמירה על סודיות הסיסמא (למייל, לאתרים).

כמובן שבגילאים צעירים, הסיסמא צריכה להיות ידועה להורים.

גלישה בטוחה ברשת

מסגרת כללים ברורה תאפשר לנו להדריך את ילדנו לגבי מה היא גלישה נכונה ובטוחה, באופן ברור ונהיר עבורם. בשיעורי חברה או כישורי חיים הילדים הצעירים עוסקים בנושא זהירות מזרים ושמירה על הגוף והמרחב האישי/פרטי, כדאי להעזר במושגים אלה כאשר אנו מסבירים את מטרת קיום הכללים בתחום הגלישה ברשת. חשוב לכוון את השיחה לנושא הבטיחות ולהגדיר יחד איתם (במידת האפשר) את כללי הזהירות שיש לנקוט בזמן הגלישה באינטרנט. הסבירו לילדיכם מדוע זה חשוב לביטחונם. אל תניחו שהשיחה הזו היא מספקת, עליכם בכל זאת להיות שותפים בנעשה בזמן הגלישה באינטרנט ולעורר בילדים את הביטחון לגשת אליכם אם הם נתקלים בדברים לא נעימים עבורם או שהם אינם בטוחים לגבי טיבם.

 

Share this post: