נוער ורשתות חברתיות

בני נוער ורשתות חברתיות

בני נוער מבלים שעות רבות מהיום מול המחשב. באינטרנט קיימים ישומיים רבים שבני נוער משתמשים בהם: פורומים, צ'אטים, טוקבקים , שיתוף קבצים, וכמובן הרשתות חברתיות , אלו  האחרונות הן לא ספק הפופולאריות ביותר. בשל מאפייניהן היחודיים נראה כי לרsocial-networkשתות החברתיות יש פוטנציאל גבוה יותר להשפיע על החיים החברתיים מחוץ לרשת. זה משמעותי בייחוד בקרב מתבגרים, שהקשרים החברתיים מהווים חלק מרכזי וחשוב בפיתוח ועיצוב הזהות האישית בגיל זה.

 

להבדיל מיישומים אחרים, בהן קיימת האפשרות של המשתמש לשמור על אנונימיות (מוחלטת או יחסית), בפרופילים ברשתות חברתיות, רוב האנשים, בייחוד בני נוער, מציינים את פרטיהם האמיתיים ומשתפים במידע רב לגבי חייהם: שם, תאריכי לידה, תמונות, איתור מיקום (אם גולשים מהנייד)  ועוד. נכון שניתן להגדיר באיזה מידה ועבור מי המידע הזה יהיה זמין, אך לא כל המשתמשים הצעירים מקפידים על כך וזה חושף אותם במידה ניכרת לסכנת פגיעה ולא מדובר רק על המימד הפיזי/מיני, אלא גם על פגיעות ריגשיות/נפשיות שעלולות להיגרם בעקבות חשיפה של מידע אישי ופרטי ברשת, כגון: הפצה של מידע אישי באופן ציבורי או הצגת תצלומים מביכים ללא אישור.

מומלץ להורים להיות מעורבים עד כמה שניתן בפעילות של ילד באינטרנט בכלל וברשתות חברתיות בפרט. כדאי לדבר עם הילדים, לבקש שיראו לכם באיזה אתרים הם מתעניינים ולקבוע יחד עמם לאיזה רשתות יוכלו להירשם. על מנת שהגדרות הפרטיות יהיו אופטימליות כדאי שבעת פתיחת החשבון ההורים יעזרו לילדיהם להגדירן. כמו כן, מומלץ להיות חבר (ואולי אף להעמיד את זה כתנאי לפתיחת הפרופיל) של הילד, וכך לראות לפחות חלק מהמידע אותו הוא מפרסם ואליו הוא נחשף. במקרה זה חשוב להישאר כצופה מהצד (ולא להשתתף באופן פעיל) עד אשר נראה שיש צורך להתערב וגם כאן ,כמובן, מומלץ לעשות זאת בשיתוף עם הילד.social-media-social-networking-connections (1)

Share this post: